Barokowe prze(O)boje

Koncert kameralny
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Kościół św. Szczepana
Wstęp
Wstęp wolny

Wystąpią:

  • Mateusz Kubański - obój

  • Filip Lipski - skrzypce
  • Justyna Cieślak - skrzypce
  • Michał Rak - altówka

  • Cecylia Stanecka - wiolonczela
  • Marek Przywarty - klawesyn

Program:

  • J.S. Bach (arr. MattNaughtin) - Largo
  • T. Albinoni - Koncert na obój, smyczki i basso continuo d-moll op. 9 nr 2

  • A. Marcello - Koncert na obój, smyczki i basso continuo d-moll
  • A. Vivaldi (arr. E.H. Jones) – Sceny z Czterech pór roku
  • J.S. Bach - Adagio z Koncertu na obój, smyczki i basso continuo g-moll
  • J.S. Bach - Arioso z Kantaty BWV 156

 

Letnie koncerty w tym miejscu to już tradycja – prawie co roku w Kościele św. Szczepana w Toruniu odbywają się wydarzenia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Chociaż obiekt  powstał  na początku XX wieku, zabrzmi w nim muzyka barokowa – będzie jej można posłuchać zupełnie za darmo.

Obój był instrumentem szczególnie popularnym w baroku, ale jego śpiewne, melancholijne i przenikliwe brzmienie zachwyca muzyków i słuchaczy po dziś dzień. Jeśli barok – to Jan Sebastian Bach. W wykonaniu muzyków usłyszymy jego trzy kompozycje. Arioso z Kantaty BWV 156 swoim nastrojowym i delikatnym brzmieniem wprowadzi słuchaczy w spokojny nastrój, pozwalający na dalsze rozkoszowanie się muzyką.

Równie stonowane jest Adagio z Koncertu na obój, smyczki i basso continuo g-moll, zaskakuje jednak bardziej melancholicznymi i nostalgicznymi dźwiękami. Largo w aranżacji Matta Naugthina jest radośniejszym utworem, mimo wszystkim pobudzającym do refleksji i zachwytu nad muzyką Bacha.

Koncert na obój, smyczki i basso continuo d-moll op. 9 nr 2 Tomasa Albinoniego pozwala na wysłuchanie oboju w jego pełnej okazałości. Wesołe i melancholijne melodie przeplatają się między sobą, pozwalając soliście na ukazanie swoich umiejętności. Ożywa również tempo – początkowe części utworu są spokojne, tylko po to, aby na koniec przyśpieszyć.

 

Koncert na obój, smyczki i basso continuo d-moll Alessandra Marcello, chociaż utrzymany w tonacji mollowej, to utwór o szybszym tempie, co sprawia, że dzieło jest przyjemne w odbiorze. Z kolei Cztery pory roku Antonia Vivaldiego stanowią klasykę baroku. Wysłuchanie jej w aranżacji Edwarda Huwsa Jonesa sprawi, że słuchacze odkryją w znanym i lubianym dziele coś zupełnie nowego.

Na koncert warto przyjść jednak nie tylko ze względu na wyjątkowy repertuar barokowych prze(o)bojów, lecz także po to, by podziwiać surowe wnętrze protestanckiej świątyni. Uwagę zwracają przede wszystkim witraże, które zainspirowały twórcę plakatu tegorocznej edycji Festiwalu. Wstęp wolny.

 

Marek Przywarty - ukończył studia w klasie organów prof. Radosława Marca i prof. Piotra Grajtera, a także studia w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2021 roku obronił pracę doktorską, tym samym uzyskując stopień doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem wielu konkursów: zdobył wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie w 2009 roku czy III miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Organowym w Katowicach. Jest także klawesynistą i organistą zespołu muzyki dawnej Ensemble Inégalité.

Mateusz Kubański – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego. W 2013 roku obronił pracę doktorską na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Koncertuje z wieloma zespołami i orkiestrami, nie tylko w Polsce, lecz także zagranicą, m.in. w  Niemczech, Francji, Irlandii, Szwajcarii, ale również w Chile, Japonii i Korei Południowej.

RAFFA Quartet – kwartet smyczkowy, w którego  skład wchodzą: Filip Lipski (skrzypce), Justyna Cieślak (skrzypce), Michał Rak (altówka) i Cecylia Stanecka (wiolonczela). Artyści skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Filharmonii Pomorskiej oraz Orkiestry Opera Nova w Bydgoszczy. Jak mówią sami artyści stworzyli zespół, aby połączyć doświadczenia z różnych środowisk muzycznych młodych muzyków. Koncertują głównie w Polsce, chociaż mają za sobą występy także w Niemczech. W 2022 roku została wydana ich pierwsza płyta ON FOLK THEMES.


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna